پیتر کارل فابرژه – شکوفا ساز صنعت طلا و جواهرسازی

پیتر کارل فابرژه خالق تخم مرغ های عید پاک و شکوفا ساز صنعت طلا و جواهرسازی

فابرژه جواهرسازی است که کارهای او بعد از انتقاب شوروی (که روسیه به وجود آمد) فروخته شد به مشتریان بین‌الملی تا نیازهای مالی حکومت فراهم شود.

فابرژه نامی هست که حتی امروزه از اهمیت خاصی برخوردار است. تخم‌مرع‌های گران‌بهایی ساخته شده برای عید پاک توسط فابرژه نشانگر دوران شکوفایی صنعت طلاسازی می‌باشد (که حتی برند کارتیر کارهای خود را از کارهای کارل فابرژه ایده گرفته است.)

تخم مرغ های عید پاک

در ادامه این مقاله از سایت هنر طلا به شرح مختصری از اتفاقاتی که در دوران پیتر کارل فابرژه افتاده خواهیم پرداخت و همچنین دو مستند کوتاه و تمامی تخم‌مرغ‌های ساخته شده را با هم خواهیم دید.

در سال ۱۸۰۰ میلادی (قبل از تولد فابرژه) خانواده فابرگاس به دلیل انتخاب مذهب پروتستان از حاکم آن زمان خاک فرانسه یعنی لویی چهارم تحت تعقیب بودند. آنها برای آنکه بتواند جان خود را حفظ کنند مجبور به ترک فرانسه و رفتن به اروپای شرقی شدند.

نام اصلی کارل فابرژه «پیتر کارل» بود. از آنجا که خانواده فابرژه از وضع مالی خوبی برخوردار بودند او دوران نوجوانی را در مدرسه‌ای آلمانی در سنپترزبورگ گذراند. پدر او یک مغازه جواهر فروشی داشت که در آن زمان داشتن چنین مغازه‌ای جزو اشراف زادگان به حساب می‌آمد.

فابرژه در سال ۱۸۶۰ همراه با خانواده به شهر درسدن آلمان مهاجرت کردند. او پس از به اتمال رساند تحصیلات به عنوان کارآموزی و مطلالعات تحقیقی عازم فرانکورت شد و مدتی برای جواهرسازی به نام «فردمن» کار کرد.

کارل فابرژه جواهرساز، جواهر فروش و تاجری خلاق بود که با استفاده از سیستمی ابتکاری دست به تولید کرد و عرضه‌ای جواهرات خود را در سراسر اروپا رشد داد.

فابرژه در دوران جوانی با توجه به شغل خانوادگی و علاقه خود به جواهرسازی این شانس را داشت که برای یادگیری این هنر زیبا در کشورهای همچون فرانسه، ایتالیا و آلمان سفر کند تا در آنجا فونون‌های مختلف را فرا بگیرد. او می‌گوید که هنر حکاکی روی سنگ را مدیون زمانی است که در فلورانس کارورزی کرده است. سپس از فلورانس به لندن و پاریس سفر کرد.

فابرژه در ۱۸۷۰ (بیست ‌و هفت سالگی( به سن ‌پتربورگ بازگشت و خیلی سریع (دو سال) توانست مدیریت فروشگاه جواهرفروشی پدر را به عهده بگیرد.

شروع کار خود را از آنجا آغار کرد که ایده‌ای خلق آثاری متعلق به خود در ذهن او پدید آمد، که سعی کرد هنر روسی را در ساخت نسخه‌ای دوم برخی آثار موجود وارد کند. اما این تازه شروع کار کارل فابرژه بود.

 

در سال ۱۸۸۵ یعنی بعد از ۱۵ سال از بازگشت او به سن پترزبورگ تزار روسیه «الکساندر سوم» به فابرژه سفارش هدیه‌ای به مناسبت عید پاک داد. هدیه در نظر گرفته شده باید به قدری خاص می‌بود که همسر تزار یعنی «ماریا فودورفنا» را تحت تاثیر قرار می‌داد.

هدیه آماده شد و تزار آن را بعد از صرف ناهار با اشراف، در کاخ کرملین به ملکه داده شد. ملکه با چشمان متعجب تخم مرغی از جنس طلای زرد می‌دید که با مینای سفید رنگ مات پوشیده شده بود طول آن که تقریبا اندازه یک تخم مرغ واقعی بود اما این همه ماجرا نبود، در درون تخم‌مرغ مجسمه‌ مرغی از جنس طلا وجود داشت با چشمانی از یاقوت، این خاص‌ترین هدیه‌ای بود که تا آن زمان یک ملکه دریافت کرده بود.

اولین تخم مرغ ساخته شده

این هدیه ساخته شده توسط فابرژه روی تمام مهمانانی که در آن مجلس بودند تاثیر گذاشت و باعث تحسین همه‌ای حضار شد. ملکه شوروی آنقدر تحت تاثیر قرار گرفته بود که در نامه‌ای به خواهر خود نوشته بود، گفته بود که «فابرژه یک نابغه و جواهرسازی بی نظیر است از نظر او».

پس از این اتفاق تحسین برانگیز فابرژه به تامین کننده رسمی جواهرات دربار تبدیل شد. فابرژه برای اینکه بتواند از عهده‌ای این مسئولیت بر بیایید تمام استاد کارهای وقت روسیه را در صنعت طلا و جواهر سازی در کارگاه خود گرد هم آورد، که افرادی مانند «کولین»، «پرچت» و «ویگستروم» در آنجا گرد هم آمده بودند که هر کدام تیم خود را به همراه داشتن. تیم شامل افراد ماهری در زمینه‌های مختلف می‌شد. همچنین در کارگاه فابرژه استفاده از فضا و مواد اولیه رایگان بود. همین امر سبب فعالیت بیشتر کارگران برای ماهرتر شدن می‌شد.

در همان زمان شوروی توانست به استخراج گاز دست پیدا کند. ایجاد خطوط راه آهن در روسیه باعت شد که این کشور در زمینه‌های مختلف رونق را تجربه کند. این رونق باعث به وجود آمدن افراد ثروتمند جدیدی شد که این افراد دنبال تجمل بودند. همین امر باعث رونق کارگاه فابرژه شد. به طوری که او توانست در شهرهای مختلف نمایندگی تاسیس کند. شعبه اصلی در خیابان «بولشایامورس کایا» در سن‌پترزبورگ قرار داشت.

ساختان مرکزی یک ساختمان چهار طبقه بود که در طبقه اول مغازه جواهرفروشی قرار داشت. طبقه دوم مخصوص بسته‌های پستی بود. کار ساخت در طبقه سوم انجام می‌شد و دفتر کارل فابرژه در طبقه چهارم قرار داشت. تایید نهایی همه کارها در طبقه چهارم انجام می‌شد. او روی میز دفتر خود چکشی داشت که اگر کار ساخته شده‌ای نظر او را جلب نمی‌کرد با چکش آن را از بین می‌برد.

فابرژه یک نابغه بود. او کاملا می‌دانست که مشتری‌های چه چیزی را می‌خواهند. همچنین یکی از دلایل پیشترفت چشمگیر فابرژه ارسال سفارشات از طریق پست بود که در آن زمان بیشتر شبیه به انتقلاب در تجارت جواهرات بود.

فابرژه هر سال با تخم مرغی باشکوه‌تر و مجلل‌تر سزار و همسرش را در روز عید پاک تحت تاثیر قرار می‌داد. روابط فابرژه به قدری با دربار شوروی مستحکم شده بود که پس از فوت تراز «نیکولاس دوم» که به جای پدر به پادشاهی رسیده بود رویه سفارش‌های عید پاک فابرژه را ادامه داد.

در سال ۱۸۹۷ فابرژه دست به خلق یکی دیگر از معروف‌ترین تخم‌مرغ‌های خود زد. او خاطره‌ای ماندگار را در روز تاجگذاری تزار جدید به وجود آورد. این تخم مرغ با رنگ زرد لیمومی نیمه مات میناکاری شده بود. فابرژه قادر بود که در ۱۴۲ رنگ میناکاری را انجام دهد. چیزی که در زمان قبل و بعد او نمونه‌ای نداشت. اگر چه زیبایی تخم‌مرغ تاجگذاری یک شاهکار بود، اما اتفاق اصلی در درون آن بود. کالسکه‌ای مینیاطوری که همان کالسکه‌ای بود که تزار و ملکه با آن به محل تاجگذاری رفته بودند. پنجره‌های کالسکه مینیاطوری از کریستال بودن و به قدری استادانه ساخته شده بود که با چرخاندن دستگیره‌های کوچک در می‌شد درب‌های کالسکه را باز کرد.

تخم مرغ روز تاجگذاری نیکولاس سوم

در آن مجلس تاجگذاری افرادی از خانواده سلطنتی بریتانیا بودند. آنها با دیدن این تخم مرغ تحث تاثیر هدیه‌ای شگفت انگیر ساخته شده توسط فابرژه برای تاجگذاری نیکولاس دوم قرار گرفتند. این سرآغازی از همکاری فابرژه و دربار انگلیس شد.

نتیجه این هماری افتتاح شعبه‌ای در شهر لندن بود که در آن سفارش‌های دربار انگلیس انجام می‌شد.

در سال ۱۹۰۰ از فابرژه دعوت شد که در نمایشگاه طلا و جواهرات پاریس شرکت کند. همسر تزار اجازه داد که سه عدد از تخم‌مرغ‌های ساخته شده در اختیار او قرار بگیرد. همچنین در روز آخر از فابرژه دعوت شد که به عوان یکی از داوران باشد و در نهایت آن روز عالی‌ترین نشان فرانسه یعنی نشان «لژیون دونور» به او اهدا شد و اتحادیه جواهرسازان پاریس به او لقب «maître» به معنی استاد را دادند.

در سال بعد یعنی سال ۱۹۰۱ تزار تخم‌مرغ یک سبد گل را به همسر خود الکساندا داد که دیگر یک حجم تخم‌مرغی شکل با جواهرات تزیین شده نبودند، تبدیل شده بودن به شاهکاری هنری در نهایت زیبایی. این تخم‌مرغ در برگیرنده گل‌هایی بود از گیاهانی که در بهار و تابستان در روسیه شکوفه می‌دادند.

تخم مرغ سبد گل

جواهرساز فرانسوی معروفی به نام “کارتیه” سه سال بعد با الهام از کارهای فابرژه شروع به تولید گل‌ها و حیوانات جواهرنشان کرد و از میناکاری به تقلید از کارهای فابرژه استفاده کرد.

این رسم ادامه داشت تا سال ۱۹۱۶، زمانی که آخرین تخم‌مرغ عید پاک ساخته شده. تخم‌مرغ‌ ارتش پولادین. این تخم‌مرغ با ظاهر سیاهش بسیار متفاوت از هدیه‌های عید پاک است. سورپرایز درون آن نقاشی آبرنگی بر روی عاج فیل است که با قابی از جنس طلا و الماس تزین شده است، نقاشی در برگیرنده تصویری از تزار و فرزندش در جمع بزرگان در میدان جنگ است.

آخرین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه

یکی از عواملی که باعث منحثر به فرد شدن این تخم‌مرغ شده است این بود که آخرین تخم‌مرغ ساخته شده می‌باشد. تخم‌مرغ ۱۹۱۷ نیمه کاره ماند و هرگز کامل نشد. این اثر به همراه ۹ تخم‌مرغ دیگر تنها تخم‌مرغ‌های عید پاک هستن که در خاک روسیه وجود دارند. محل نگهداری آنها ساختمان کرملین می‌باشد که بعدا از آن ساختمان برای موزه استفاده شد.

این تخم‌مرغ به همراه ۹ تخم مرغ دیگر در این خاک روسیه هستند و تعدادی از آنها توسط استالین به صورت مخفیانه به خارج از خاک روسیه رفت و تعدادی از این تخم‌مرع‌ها توسط دولت پس از انقلاب برای جبران کسری بودجه به مشتریان بین‌الملی فروخته شد. وهفت عدد از این ۵۰ تخم‌مرغ مفقود شده است و عکسی از آنها در دسترس نیست.

فابرژه بعد از انقلاب به دلیل روابط نزدیکی که با دربار داشت خطرهای او و خانواده او را تهدید می‌کرد و به همین دلیل تصمیم به فرار از روسیه گرفت.

 

بعد از انقلاب به دلیل نزدیکی فابرژه به دربار خطراطی او را تهدید می‌کرد. به همین دلیل فالرژه تصمیم به فرار از روسیه گرفت. همسر و پسر کوچکتر او بوسیله سورتمه ار فنلاند به سمت سوییس سفر کردند. فابرژه به دلیل نزدیکی به دربار انگلیس توانست با پوشش دیپلمات انگلیسی بوسیله قطار به سمت غرب برود و سرانجام در ۲۴ دسامبر ۱۹۲۰ در سن ۷۴ سالگی در اوران سوییس درگذشت و جسد او برای دفن به فرانسه برده شد.

همچنین دو مستند از این جواهرساز بزرگ ساخته شده است که دیدن آنها را به شما پیشنهاد میکنیم که مستند اول شاهکار گمشده – تخم مرغ‌ های فابرژه هست و مستند دوم  نبوغ کارل فابرژه هست که جفت این مستندها دوبله فارسی هستند.

امیدوارم تا به اینجا از مطالب خوانده شده در وب سایت هنرطلا لذت برده باشید. در این داستان یک نکته مهم برای من آشکار شده است. اینکه فابرژه بعد از اینکه تصمیم گرفت آثار خودش را به وجود آورد ۱۵ سال طول کشید تا توانست به مقام ساخت اولین تخم‌مرغ عید پاک برسد و از آنجایی که او آمادگی اینکار را داشت توانست به مدت ۵۰ سال هر ساله تخم‌مرغ‌های شکلیل‌تر را بسازد.

پس از خواندن این مقاله به ترجمه صادق حبیب زاده در مجله طلا و جواهر این نکته به ذهنم رسیید که با بیان همین مقاله بتوانم به این نکته اشاره کنم که برای موفقیت باید مسیر خیلی طولانی را سپری کرد تا آمادگی لازم برای قرار گرفتن در موقعیت شانس را داشته باشیم. از این رو توصیه من به خوانندگان این مطلب این هست که عجله نکنید، همین حالا نفس عمیقی کشیده و به خودتان بگویید که زمان مناسب برای من فرا خواهد رسید و سعی خود را بر این بگزارید که توانایی و مهارت‌های خود را هر روز بیشتر و بیشتر کنید. تا بتواندید در موقعیتی که شانس به شما روی می‌آورد آن را بدست آورید.

در ادامه تمام عکس‌های تخم‌مرغ های عید پاک را قرار داده شده که در زیر آنها لینک ویکی‌پدیای انگلیسی هر تخم‌مرغ قرار داده شده که می‌توانید داستان هر تخم‌مرغ را مطالعه کنید.

اولین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه – ۱۸۸۵

اولین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه - 1885

متاستفانه تصویری از دومین تخم مرغ ساخته شده در دسترس نیست. در واقع این تخم مرغ مفقود شده است

سومین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه – ۱۸۸۷

سومین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه - 1885

چهارمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه – ۱۸۸۸

چهارمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه - 1885

پنجمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه – ۱۸۸۹

پنجمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه - 1889

ششمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه – ۱۸۹۰

ششمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه - 1890

هفتمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه – ۱۸۹۱

هفتمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه - 1891

هشتمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه – ۱۸۹۲

هشتمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه - 1892

نهمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه – ۱۸۹۳

نهمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه - 1893

دهمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه – ۱۸۹۴

دهمین تخم مرغ ساخته شده توسط فابرژه - 1894

 

:به این مطلب امتیاز دهید!

مطالب پر بازدید

نوشته‌های محبوب

فروشگاه طلا و جواهر

جدیدترین مطالب

نتیجه‌ای پیدا نشد.

نوشته‌های مرتبط

جدیدترین مطالب فروشگاه طلا و جواهرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست